Suomessa talous on syväjäässä, työttömyys kasvaa, velka ampuu katosta läpi, EU-holhoojat ovat jo porstuassa, oikeistohallitus vallankahvassa. Köyhät kyykyssä ja rutiköyhät kyljellään.
AY- liikkeestä ei kuulu mitään? Mitä helvettiä tämä oikein on?
Torilla ei tapaa enää kuin puluja ja nekin vähenee. Soppatykit keräävät pölyä varastoissa. Syöjiä kyllä soppajonossa varmasti riittäisi, jos olisi hutun keittäjiä.
Kun olin ministeri Sipilän hallituksessa hakkasitte rehellistä työmiestä, työministeri Jari Lindströmiä kaksin käsin, vaikka hän puolusti duunaria hallituksen sisäisissä väännöissä yötä myöten.
Lex- Lindström pelasti 6000 pitkäaikaistyötöntä eläkkeelle. Kiitokset taisivat juuttua kitalakeen. Sen jälkeen ei ole tullut työttömälle kuin terveisiä hallituksen väristä riippumatta.
Ryhdistäytykää nyt! Kaivakaa Lauri Ihalaisen opit naftaliinista. Herättäkää Persu- Putkonen pöksyuniltaan. Tehkää strategia ja puolustakaa työmiestä.
Lopuksi pieni kertaus: Toista oli Soinin aikaan.


