Tuli gallup. En näitä ryhdy säännöllisesti kommentoimaan. Gallupeja tulee ja gallupeja menee.
Muutaman viime viikon käytännön elämän havainto, kun olen kansan keskuudessa liikuskellut. Tilanne kun on hieman….poikkeuksellinen.
Soini myy edelleen. Siksi kirjoitetaan. Myös mitä sattuu.
Ihmiset eivät laajasti hahmota Perussuomalaisten/Uuden Vaihtoehdon/Sinisen Tulevaisuuden asemaa. Kun tähän saadaan lisää selvyyttä ja uusi puolue perustettua, tilanne muuttuu. Voi muuttua dramaattisestikin.
Vasemmistolla oli huono aamu, eikä ilta näytä paremmalta. Otin Perussuomalaisten puheenjohtajana opposition henkisen johtajuuden. Se on koko oppositiopolitiikan ydin. Sillä voitetaan vaalit.
Ville Niinistö onnistui tällä eduskuntakaudella valtaamaan sen tontin ja tulos on tässä. Tähän asti. Touko voi vielä tupakoida koko potin.
Oppositiosta nousee vain yksi kärki. Siinä on punaisilla ja muillakin miettimistä. Tämän tiedän kokemuksesta suomalaisissa olosuhteissa, siihen en gallupeja tarvitse.