Timo Soini

Ulkoministeri
Kansanedustaja, Sininen tulevaisuus
Valtiotieteen maisteri

Syntymäaika ja -paikka: 30.5.1962 Rauma
Kotipaikka: Espoo

Ulkoministeri 29.5.2015 –

Pääministerin sijainen 29.5.2015 – 28.6.2017

Perussuomalaiset, puheenjohtaja 1997 – 2017

Kansanedustaja 2003 – 2009, 2011 –

Puhemiehistö (Ensimmäinen varapuhemies) 28.4.2015 - 28.5.2015
Puhemiesneuvosto (jäsen) 3.5.2011 - 21.4.2015, (Ensimmäinen varapuhemies) 28.4.2015 - 28.5.2015
Kansliatoimikunta (Ensimmäinen varapuhemies) 28.4.2015 - 28.5.2015
Lakivaliokunta (jäsen) 2.4.2003 - 20.3.2007, (varajäsen) 3.5.2007 - 13.7.2009
Suuri valiokunta (varajäsen) 29.4.2003 - 2.5.2007, (jäsen) 3.5.2007 - 13.7.2009, (varaj.) 3.5.2011 - 21.4.2015
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 9.5.2007 - 13.7.2009
Ulkoasiainvaliokunta (Puheenjohtaja) 3.5.2011 - 21.4.2015
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 1.6.2007 - 31.5.2011
Aasian ja Euroopan parlamentaarisen kokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 30.6.2011 - 9.10.2012
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 14.5.2003 - 13.7.2009
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 3.5.2011 - 21.4.2015, (Ensimmäinen varapuhemies) 28.4. - 28.5.2015

Euroopan parlamentti 13.7.2009 – 19.4.2011

Espoon kaupunginvaltuusto 2001 –

Espoon kaupunginhallitus 2006 – 2007

Julkaisut

Peruspomo (2014)
Maisterisjätkä (2008)

Timo Soinin virallinen verkkosivusto