Räävitöntä henkilöpeliä

Politiikka viihteellistyy, sanotaan. Vihreät ovat ajan hermolla ja kävivät henkilöön menevään hyökkäykseen puhemies Paavo Lipposta vastaan. Nalli napsahti, julkisuutta tuli.

Nahkurin orsilla on pian tilaa – vihreille.

Tony Halmeen työkyvyttömyyseläkettä on räävistelty vailla mitään lähdekritiikkiä. Eläkesummaa on esitelty kansalle totuutena. Valhe aseena käydään puolustuskyvyttömän kimppuun ja kyllä myy.

Elämä torpedon päällä on opettanut ainakin sen, että maassa makaavaa en potki. Ihmisen raakuus tyrmistyttää.

Susan Kuronen kirjoittaa suhteestaan pääministeriin. Lehdet ja tv-kamerat paikalla. Henkilöön menevä hyökkäys ja kyllä myy. Halvalla menee ihmisen itsekunnioitus.

Olen rakentanut perussuomalaisten vaalikampanjan asialinjalle. Asiat ratkaisevat, niissä on ainesta ja asiaa kylliksi.

Kummallista kyllä minua säälittää ihminen, joka käy toisen kimppuun julkisuudessa. Omaa tyhjyyttään kuori huutaa.

Pahinta mitä poliitikko voi tehdä on nousta huipulla tallomalla muita. Itsekunnioitusta ei mikään ministeriys voi korvata.

Sanassakin sanotaan, että mitä hyödyttää ihmistä maine ja mammona, jos saa sielulleen vahingon. Aine häviää, sielu on kuolematon.

Huomenna pääsen Pohjanmaalle, maakuntaan, joka piti perussuomalaisuutta eduskunnassa yksin kahdeksan vuotta. Hatunnosto.